_MG_4478.jpg

Drodzy Miłośnicy Tańca,


wydarzenie „Narodowa Pulsacja” dotyczy polskich tańców narodowych wpisanych na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Jest ono zawarte w planie ochrony elementu jaki przedstawiła PS CIOFF®, składając swój wniosek. Nie należy do zjawisk z zakresu odtwarzania tradycji. Jest wykreowaną przez nas formą tańca, która łączy tradycję ze współczesnymi potrzebami i wymaganiami młodego pokolenia. Daje możliwość tancerkom i tancerzom różnych środowisk tanecznych poznania polskich tańców narodowych. Taka idea jest zgodna z wytycznymi konwencji UNESCO z 2003 roku, która mówi m.in.:

„Niematerialne dziedzictwo kulturowe jest jednocześnie tradycyjne, współczesne i żywe – reprezentuje nie tylko odziedziczone tradycje przeszłości, ale także współcześnie, twórczo przekształcone praktyki. Element nie jest przekazywany w formie statycznej, niezmiennej ale zaktualizowanej i dostosowanej przez każde nowe pokolenie do zmieniających się warunków i potrzeb”.
Wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą otwiera nam drzwi do ich serc i emocji, a nasz projekt kierowany jest w szczególności do młodego pokolenia tancerzy i choreografów, dla których, mamy nadzieję, zaproponowany Konkurs i polskie tańce narodowe staną się inspiracją dla ich twórczości.
Szanowni Państwo,
Przedstawiamy regulamin II Ogólnopolskiego Konkursu Dowolnych Kompozycji Tańca Polskiego. Wierzymy, że spodoba się Państwu nowa, rozszerzona koncepcja konkursu i jego założenia. Wysłaliśmy wiele zaproszeń tak do ruchu amatorskiego jak i zawodowego. Czekamy na Państwa zgłoszenia, czekamy na utalentowaną młodzież i wybitnych dorosłych uczestników. Znawców Turniejów Tańców Polskich informujemy, że pierwsza formuła prezentacji w naszym Konkursie – etiuda taneczna, to kompozycja podobna do turniejowych, indywidualnych prezentacji finałowych.
Zwieńczeniem zmagań konkursowych będzie „Gala Polskich Tańców”, której premiera odbędzie się w Józefowie w dniu 22 maja 2016r. o godz.16. Po premierze organizatorzy planują trasę koncertową „Gali” po Mazowszu i nie tylko.
II Ogólnopolski Konkurs Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich jest kolejną odsłoną kampanii „Pasja. Kultura. Dziedzictwo”, którą Miejski Ośrodek Kultury prowadzi od 2011. Jej celem jest popularyzacja polskich tańców narodowych w formie towarzyskiej, salonowej, współczesnej i włączenie w szeregi ich miłośników jak największego grona odbiorców. Projekty, które zostały zrealizowane w ramach kampanii to m.in. II i III Mistrzostwa Polski w Karach Mazurowych, wystawa Katarzyny Chodoń specjalnie malowanych i zamówionych przez nas obrazów pn.”Narodowe Tańce Polskie” /Rok Oskara Kolberga/, I i II Ogólnopolski Konkurs Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich, Festiwal Najpiękniejszych Tańców Świata z edycją polską, Festiwal Otwarte Ogrody i wiele innych pokazów, warsztatów, konferencji i szkoleń.

Z serdecznymi pozdrowieniami i gorącym zaproszeniem
Danuta Wojciechowska
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie