IMG_6535_1.jpg

O karach mazurowych


Karo – to 4-ro parowy układ choreograficzny, a mazur to jeden z 5-ciu polskich tańców narodowych.
W swojej odmianie dworskiej i salonowej kara stanowiły od XVI wieku do 1939 r. jeden z podstawowych punktów programu każdego balu tak w polskim jak i w paryskim czy petersburskim salonie. Chcemy wskrzesić ten piękny obyczaj i przypomnieć, że umiejętnościami tańczenia mazura legitymowała się wykształcona młodzież polska XIX i XX wieku.

Turniej to dwudniowe, ogólnopolskie wydarzenie promujące pokazy tańca narodowego Mazura w 4-ro parowej formie salonowej tzw. karach mazurowych.
Zadaniem projektu jest pokazanie dziedzictwa tańców ludowych, które z biegiem lat stawały się tańcami narodowymi (tańczonymi w całej Polsce) a przez światłych Polaków wprowadzonymi na salony oraz przybliżenie ich młodszemu pokoleniu poprzez atrakcyjną i współczesną formę prezentacji.

Projekt zdobył uznanie i wsparcie w formie ufundowania pucharów dla zwycięzców Mistrzostw od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Ponadto honorowy patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Polskiej Sekcji CIOFF ( Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), Marszałka województwa Mazowieckiego – Adama Struzika, Wojewody Mazowieckiego – Jacka Kozłowskiego, Starosty Otwockiego, Burmistrza Miast Józefowa.

Zapraszamy Państwa 25 (eliminacje) i 26 (finały) kwietnia 2015r do Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji, ul. Długa 44 na II Mistrzostwa Polski w Karach Mazurowych.
Będziemy wdzięczni za wyemitowanie w serwisach informacyjnych zapowiedzi i informacji o odbywających się Mistrzostwach. Z wydarzenia powstanie film edukacyjny ale jego przygotowanie i montaż będziemy mogli zrealizować w przyszłym roku. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie współpracy z Państwa strony.

Informacje o karach

informacja prasowa

 

Informacje o karach

Kara mazurowe